Historia

Klub sportowy ,,Beskid Bożnów " powstał w 1956 roku , nazwa powstała od polskich gór skąd pochodził pierwszy prezes Beskidu . Od 1956 roku klub istniał pod nazwą WKS Beskid i tak aż do 1986 roku. W latach 1956-1984 w Beskidzie grali zawodnicy wywodzący się głównie z Bożnowa i grali w klasie D,C,B z różnymi sukcesami. W 1984 roku klub awansował do klasy okręgowej co było największym sukcesem , w latach 1984-1986 w klubie grali głównie zawodnicy odbywający służbę w jednostkach wojskowych w Żaganiu z miejscowych grali : Dariusz Ściana i Krzysztof Sałata , a prezesem był wtedy pan Wyrozumialski natomiast trenerem pan Parafianowicz. W 1986 roku klub kończąc grę w czerwcu z braku funduszy został przeniesiony do Czarnych Jelenin a w Bożnowie do 1991 r. klub nie istniał . W 1991 r. pod namową Jerzego Andrzejaka klub zaczął działać od nowa . Prezesem został długoletni piłkarz tegoż klubu Jan Waliszewski , pomagał nam jak tylko mógł Mirosław Jakubas. W ciągu trzech sezonów 1991 / 1992 ; 1992 / 1993 ; 1993 / 1994 nasz klub zdołał awansować z kl. ,,C'' do kl ,,A'' dzięki determinacji zawodników, którzy pochodzili z naszej wsi i chcieli udowodnić, że jako młodzi ludzie potrafią coś zdziałać w tych sezonach nie przegrali żadnego meczu a w sparingach potrafili gromić rywali z wyższych klas. Od sezonu 1993 / 1994 do ,, Beskidu " przyszła armia zaciężna z jednostek wojskowych, która przez kilka lat utrzymywała się w klasie ,,A" prezesem był pan Janusz Źrebiec , po spadku do kl ,,B" klub przejął jako prezes śp. Tadeusz Lewandowski wraz z panem Jankowskim trzymali klub który awansował do kl ,,A" i spadał do kl. ,,B" . Istnieli również juniorzy. Po panu Lewandowskim prezesem został pan Mirosław Siembida za jego kadencji klub cały czas walczył o kl. A ale o krok ktoś ich wyprzedzał . W 2006 r. klub od upadku uchronił Robert Ściana który oddłużył klub i od jesieni 2006 r. został prezesem klubu , prowadzi klub do dzisiaj. Rok później w 2007 roku klub awansował do kl.A i po roku gry spadł zpowrotem do kl.B i obecnie gra w tej klasie trenerem jest Robert Płonka. Zarząd klubu za cel na następne 5 lat postawił sobie zrobienie płyty boiska i ogrodzenie oraz awans do klasy A. W rundzie wiosennej 2010 po udanych transferach Beskid Bożnów wygrał 11 na 12 meczy w lidze. W 2011 roku na rundę jesienną czyli na nowy sezon Robert Ściana sprowadził trenerów Husarii Dzietrzychowice ( Tomasza Dena i Tomasza Mirosława ). Husaria gdy spadła do klasy B, rozpadła się i zawodnicy porozchodzili się do innych klubów. Beskid miał to szczęście że większość osób z dawnej Husarii przyszło do Beskidu. Głównym celem trenerów był awans do A-Klasy. Były trener Bożnowa - Robert Płonka postanowił odejść z drużyny i prezentować się w drużynie KP Tomaszowo. Beskid po bardzo ciężkim sezonie wywalczył upragniony awans i w roku 2012/2013 będzie prezentował swoje siły w klasie A. Trenerzy Tomasz Den i Tomasz Mirosław po 2 kolejce w klasie b postanowili że nie będą już trenować seniorów tylko zaczną przygotowywać do ligi młodszych piłkarzy. W sezonie 2013/2014, klub przejął były trener Pogromu Pożarów - Mirosław Chrząstek.Przygoda z Klasą A nie potrfała za długo gdyż Beskid zaraz po sezonie spadł z klasy a, do klasy b. W 2014 roku, Robert Ściana wypełnił swój cel zrobienia boiska i na Bożnowskim dawnym boisku powstało nowe, proste i piękne boisko z ogrodzeniem. Cel na rok 2014 jest awans do klasy a i utrzymanie się w niej.